Nauka posługiwania się mapą papierową, kompasem, odbiornikiem satelitarnym i mapami elektronicznymi. Zajęcia prowadzone od podstaw (orientowanie mapy, azymuty etc.) do samodzielnego poruszania się w terenie. Uczymy sprawnego łączenia narzędzi nawigacyjnych w praktycznych zastosowaniach, rozwiązywania problemów nawigacyjnych z jakimi możemy mieć styczność w przypadku działalności górskiej.
Zajęcia stacjonarne odbędą się w lokalu KW w piątek 19.11 o godzinie 18:30. Zajęcia praktyczne odbędą się w niedzielę 21.11, należy zarezerwować sobie cały dzień. Miejsce części praktycznej zostanie ustalone na warsztatach teoretycznych - będą to góry lub Dolinki Podkrakowskie (w zależności od warunków).
Prowadzący: Tomek Owerko
Program szkolenia:
1. Omówienie treści map, ich dokładności i zakresu zastosowania. Układy współrzędnych, ich przeliczenia oraz wykorzystanie do współpracy z kompasem oraz GPS. Układy map krajów europejskich (Alpy i Tatry). Uwagi i zastosowanie odwzorowań: UTM, CH 1903/1903+, Układy map IGN, WGS84. Rosyjskie Mapy sztabowe - cechy.
2. Przygotowanie danych nawigacyjnych do wielodniowej tury alpejskiej.
3. Korzystanie z kompasu i mapy. Deklinacja i jej znaczenie. Wcięcie azymutalne, marsz na azymut, współpraca GPS - kompas - mapa. Wspomaganie informacji za pomocą altimetru. Identyfikowanie położenia osoby zagubionej na podstawie kompasu lub GPS.
4. Pomiary satelitarne. Dokładności. Zapis i odtworzenie położenia. Waypointy - wady i zalety. Dane z pomiaru na mapie i w terenie, świadomość dokładności ze względu na źródło danych.
5. Prowadzenie przejścia z uwzględnieniem przeszkód terenowych z wykorzystaniem nawigacji. Prowadzenie przejścia w warunkach całkowitego ograniczenia widoczności - w 100% z wykorzystaniem mapy i instrumentów.
Forma: wykład, laboratorium komputerowe typu hands-on (opcjonalnie), ćwiczenia terenowe, przejście górskie z wykorzystaniem technik nawigacyjnych.
Wymagania techniczne:
- komputer typu laptop (opcjonalnie - na warsztaty w Klubie),
- kompas umożliwiający pomiar azymutu,
- telefon z aplikacją nawigacyjną (np. Locus Map),
- mapa Tatr lub innego rejonu działania (analogowa oraz zeskanowana).
Dla członków KW możliwość zarezerwowania GPS Garmin 64S w klubie - na własną rękę.