Każdy z nas czerpie z narciarstwa wysokogórskiego to co chce, ale bez względu na to, czy celem jest jest wielodniowa wyrypa, wyścig skimo, czy jednodniowa tura, istnieje jeden oczywisty wspólny mianownik - w górach na nartach warto być, ba - należy być MOCNYM
Czy same treningi na stoku, albo metry "wychodzone" wertykalne wystarczą? Ćwiczyć siłowo, czy nie ćwiczyć? Jeśli tak - to kiedy zacząć? Jakie ćwiczenia wykonywać by poprawić siłę nóg podczas zjazdu, a jakie - by poprawić motorykę ramion i nóg na podejściu? Jakie obciążenia? Jakie ilości serii? Ile powtórzeń stosować? Itd itd …
Myślę, że większość z nas te pytania sobie już zadała i przekopała net i książki w poszukiwaniu odpowiedzi. Wiedzę pomoże nam usystematyzować profesjonalista - RAFAŁ KOSTKA, świetny sportowiec (obecnie specjalizuje się m.in. w kalistenice) i trener, który w roku 2019 w sposób nieoceniony pomógł mi w realizacji kilku wyzwań skialpinistycznych (zainteresowanym opowiem przy piwku :)). Rafał pomógł mi zrozumieć jak działa apart ruchu podczas wysiłku skialpinistycznego, zmotywował do samodzielnego studiowania anatomii, pomógł speriodyzować trening motoryczny, pokazał jak wykonywać prawidłowo ćwiczenia, jakich ćwiczeń nie łączyć. A wszystko w oparciu o analizę ruchu skialpinisty na podejściu i w zjeździe.
Wszystkich zainteresowanych zapraszam do uczestnictwa w dwóch spotkaniach z trenerem Rafałem Kostką.
Pierwsze z nich odbędzie się 24.02 (poniedziałek) i będzie poświęcone usystematyzowaniu wiedzy w zakresie:
Zalet treningu siłowego
Tkanki mięśniowej
Typu włókien mięśniowych
Funkcji poszczególnych mięśni
Anatomii układu ruchu
Testu 'Functional Movement Screen'
Wad postawy
Stabilizacji centralnej
Łańcuchów kinematycznych
Metodyki treningu
Planów treningowych
Periodyzacji
Rozgrzewki
Analizy ruchu skialpinisty na podejściu (film)
Przysiad i martwy ciąg - pokaz poprawności ćwiczenia
Regeneracji jako jednostki treningowej
Spotkanie 24.02 będzie swoistym prologiem przed kolejnym praktycznym warsztatem, podczas którego Rafał pokaże nam rekomendowane ćwiczenia oparte na analizie ruchu skialpinisty na podejściu i w zjeździe. Treść warsztatu zbudujemy także na podstawie zgłoszonych przez Was potrzeb w kwestionariuszu, który dostaniecie do wypełnienia po wykładzie 24.02. Pod koniec spotkania 24.02 ustalimy wspólnie termin praktycznego warsztatu.
Uwaga! Dewizą i priorytetem Rafała jest budowanie u swoich podopiecznych świadomości poprawnego ruchu i systematyzowanie wiedzy by w dalszych krokach mogli samodzielnie się doskonalić, analizować i planować swój trening. Dlatego też warunkiem udziału w praktycznym warsztacie jest wzięcie udziału w spotkaniu w dniu 24.02.
Zapraszam i pozdrawiam,
Filip Kuźniak